Přes toto všechno je Halifax velice zajímavé město. V pátek v podvečer jsme dorazili k Heather, Moniky team-mate, a spolu s ní a spoustou dalších běžců z Dalhousie Cross-Country teamu (Univerzita v Halifaxu, členové cross-country teamu z Dalhousie jsou největší rivalové, ale zároveň přátelé běžců ze StFX) jsme vyrazili do malého (12 mil. lahví ročně) lokálního pivovaru, kde jsme měli připravenou ochutnávku a menší povídání, ze kterého nakonec sešlo, protože celá partička byla docela rozjařená a moc je to nezajímalo, tak nakonec jsme dostali privátní přednášku ve čtyřech (já, táta, Monča a David) o přípravě piva a "historii" místního pivovaru. Ten funguje 13 let a zaměřuje se na piva typu india pale ale a příbuzná. Večer jsme ještě pokračovali na koncert místní funky/reggae skupiny Mellotones do klubu o trošku větší než je mariánskolázeňský Morrison a který se postupem času docela slušně zaplnil a na hlavní kapelu tam mohlo být kolem dvou stovek lidí, slušná atmosféra.
V sobotu ráno měli Monika a David společný trénink s běžcema z Dalhousie a my jsme mezitím s tátou vyrazili do Fisherman´s Market - větší budova, spletiště plácků, chodeb, schodů, sklepů a balkónů. Jenom prolézt toto mraveniště nám trvalo více než hodinu, bylo tam z 80% jídlo - od ovoce/zelenina přes maso, lokální produkty až po všechny možné kuchyně - Mexiko, Korea, Řecko atd. Potom jsme chvíli prošli po nábřeží a po centru města (celý Downtown Halifaxu je poměrně malý a vzhledem k tomu, že je stejně jako u většiny US/CAN měst pravoúhlý, dá se tam velice rychle a snadno zorientovat), nakonec jsme zašli na menší sushi svačinku, objevili jsme nějaké zapadlé korejské bistro, které dělalo maki rolky kolem 5 dolarů (konkrétně salmon avocado a california roll), což je levnější, než jsme našli kdekoliv na netu a mnohem levnější než u nás (a znatelně dražší než ve Vancouveru) a tak táta poprvé okusil tuto delikatesu. Ještě, než jsme se setkali s Mončou a Davidem, tak jsme zašli do Maritime Museum of Atlantic, který jsem zmínil na začátku dnešního příspěvku.
Poté, co se k nám připojili Monika a David, jsme se vydali k Citadele - pevnosti na kopci nad centrem s úplně epesním opevněním a ještě epesnějším výhledem na downtown a přístav - jukněte do fotogalerie. Vypadalo to tam trochu jako v Chebu Na Šancích, ale větší, pravidelnější a s hezčím výhledem. Prostě ideální místo, kam jít oslavit vysvědčení nebo se jen tak natáhnout před odpoledňákem (za předpokladu, že by tohle místo bylo u nás, v Kanadě to není asi úplně běžné trávení volného času. A navíc pivo v pytlíku je trochu nepraktické a IMO pokrytecké - což ale na náš zážitek z pevnosti nemělo vůbec žádný vliv :-)). V pevnosti jsou všechna možná muzea (údajně), která ale jsou otevřená jenom v létě. Z Citadely jsme pokračovali do místních zahrad a potom do nějaké restaurace na večeři z dalšími, vesměs zahraničními, studenty ze StFx. Potom jsme zašli ještě na kafe s Erin, Moniky a především Davidovo velice dobrou kamarádkou. Chvíli po deváté jsme vezli Davida na letiště a užavřeli tak jeho pobyt v Kanadě.
V neděli jsme se oslabeni o jednoho muže vydali na Peggy´s Cove - asi nejfotografovaného místa v NS po Halifaxu. Tohle místo se docela špatně popisuje, vesnička s barevnými baráky, maják a žulové kusy skály vedoucí až do moře. Do toho celkem dost turistů na to, že ještě nezačala pořádně sezona (zrovna Nova Scotia mi na začátek sezony přijde asi tak desetkrát citlivější než Mariánky) a poprchávalo. Občas se na moři mihla nějaká rybářská loď, i když nevím, jestli opravdu loví nebo ne, připadalo mi to spíše jako atrakce pro turisty a celá vesnička působí tak trochu jako skanzen.
Z Peggy´s Cove jsme se vydali po pobřeží na jih, do Mahone Bay a potom do městečka Lunenburg, což je další z rybářských bašt, chtěli jsme trochu vidět místní ruch, protože tady na jihu už začala sezona humrů, případně si také jednoho koupit domů a uvařit, jenže v neděli nepracují ani rybáři. Potom jsme se vydali asi 40 km do vnitrozemí na Indiana Falls - vodopády, které vypadaly spíše jako větší peřej, ale i tak jsme se tam na chvíli zasekli.
Na cestu zpátky nás čekalo skoro 300 km v kuse, tak jsme si zpříjemnili cestu zastávkou "U mamuta" - oblíbeném dálničním odpočívadle asi 50 km za Halifaxem, klasicky na kafi a donutu u Tim Hortons. Ač nemam rád fastfoody, na místní koblížky bych dokázal chodit každé ráno, což už jsem si vyzkoušel před třemi lety ve Vancouveru. Tim Hortons je specialita Kanady a kromě země javorového listu uz jsou údajně jenom ve státu Maine (severovýchodní stát USA), což je podle mnohých prakticky ještě jako Kanada.